A A A K K K
людям з порушенням зору
Управління освіти Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області

СМ ЦНПВТКУМ

Адреса веб-сайту закладу: sites.google.com/site/severcentrturizma         

СЄВЄРОДОНЕЦЬКИЙ  МІСЬКИЙ  ЦЕНТР  НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ, ТУРИЗМУ  ТА КРАЄЗНАВСТВА  УЧНІВСЬКОЇ МОЛОДІ

Поштова адреса: 93405, м. Сєвєродонецьк Луганської області,

пр-т Центральний, 54-А

Робочий телефон: (06452) 4-13-80

Електронна адреса: centr-turizma@ukr.net     

Сторінка у мережі Facebook: https://www.facebook.com/centrturizmu/?modal=admin_todo_tour

Директор – Борисова Лариса Леонідівна 

Завідувач організаційно-масовим відділом – Порохня Сніжана Вікторівна

Методист – Терешкова Марина Василівна

В Центрі туризму працює 27 гуртків, в яких займається 405 вихованців. Директор СМ ЦНПВТКУМ Лариса Борисова має звання «Відмінник освіти України», нагороджена нагрудним знаком МОН України «Василь Сухомлинський», кандидат у майстри спорту України зі спортивного туризму.

Основні напрямки  роботи Центру: «Пішохідний туризм», «Водний туризм», «Велосипедний туризм», «Спортивний туризм», «Спортивне орієнтування», «Краєзнавство», «Народознавство», «Джура», «Юний захисник Вітчизни», «Туристична пісня», «Літературне краєзнавство», «Скелелазіння», «Юні екскурсоводи». В Центрі працюють два музеї: музей Бойової слави та етнографічний музей «Берегиня». Багато експозиційних матеріалів, представлених у музеях зібрані під час експедицій та походів.

Проблема, над якою працює Центр туризму протягом останніх років: «Шляхи формування в учнівської молоді патріотизму, національної самосвідомості, толерантності шляхами та методами краєзнавчої роботи».

Знаючи, що успіх відбувається тільки у спільній діяльності, багато років поспіль Центр тісно співпрацює з навчальними закладами, громадськими організаціями міста та області.

Традиційними заходами, які проводяться в місті  СМ ЦНПВТКУМ є:

 • Історико-краєзнавча вікторина школярів «Люби і знай свій рідний край»;
 • Відкритий конкурс туристської авторської пісні для учнів та працівників закладів освіти «Туристські зорі»;
 • Відкритий Чемпіонат Сєвєродонецька  з техніки водного туризму, присвячений Дню міста;
 • Туристичний зліт працівників освіти, присвячений Всесвітньому Дню туризму;
 •  Огляд-конкурс шкільних санітарно-просвітницьких агітбригад «Ми – за здоровий спосіб життя»;
 • Міські етапи щорічних обласних конкурсів: пошуково-дослідницьких робіт «Героїв пам’ятаємо імена», «Мій рідний край – Луганщина»;
 • Регіональні змагання «У строю тільки дівчата»;
 • Міські етапи Всеукраїнських конкурсів та змагань: «Школа безпеки», «Моя Батьківщина – Україна»; «Молодь обирає здоров’я».

Вже сьомий рік поспіль педагогічний колектив СМ ЦНПВТКУМ приділяє велику увагу впровадженню в освітні заклади міста Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної  гри «Сокіл» («Джура»). Гра охоплює всі вікові категорії дітей. Протягом навчального року в школах працюють рої молодшої вікової групи « Джура.

Загально відомо, що спорт впливає на процес соціалізації молоді, створює у неї певну систему цінностей, на яку вона орієнтується, формує весь  спосіб і стиль її життя.

Говорячи про змагання різного рівня, перш за все, слід відзначити відносини між спортсменами в процесі змагань. У ході змагань проявляються особистісні якості, професійні вміння, інтелект, воля до перемоги спортсменів, а також знання і досвід тренерів, рівень розвитку цілої низки наук, рівень технічної оснащеності, застосування різних спортивних засобів, а головне – командний дух і наші результати, які про це свідчать: 

   • І місце у Всеукраїнських змаганнях зі спортивних туристських походів серед студентської та учнівської молоді у номінаціях «Водні походи», «Велосипедні походи»;
   • ІІ місце на дистанції «Рятувальні роботи», ІІІ місце на дистанції «Слалом» та ІІІ загальнокомандне місце у старшій віковій групі Кубку України серед юнаків з водного туризму;
   • ІІ місце на дистанції «Фігурне водіння велосипеда» та на водній дистанції «Слалом» відкритого Кубку Львівської області серед вихованців гуртків закладів позашкільної освіти зі спортивного туризму;
   • призові місця у відкритому оnline Кубку України зі спортивного орієнтування в рамках IV та V етапах Чемпіонату Донецької області зі спортивного орієнтування «DonOrientChamp»;
 • ІІ місце в особисто-командних змаганнях на дистанції «Естафета», а також ІІ місце в особистих змаганнях з мікроорієнтування «Спортивний лабіринт» на Чемпіонаті України зі спортивного орієнтування серед вихованців закладів позашкільної освіти;
   • перемоги у ІІ Другому етапі Чемпіонату України (Чемпіонаті Луганської області) з видів спортивного туризму серед юнаків; Чемпіонаті Луганської області з пішохідного туризму в закритих приміщеннях серед юнаків і дорослих; Чемпіонаті Луганської області зі скелелазіння серед учнівської молоді;
   • в обласному зборі-змаганнях юних рятувальників «Школа безпеки»;
   • в обласних змаганнях зі спортивного орієнтування;

перемоги у І (обласному) етапі Чемпіонату України зі спортивних туристських походів серед учнівської та студентської молоді у змаганнях з водного, велосипедного та пішохідного  туризму;

 •  участь у 50 Чемпіонаті України серед юнаків з пішохідного туризму, Кубку України з пішохідного туризму серед юнаків в приміщенні (Полтавська область), Сімнадцятому Всеукраїнському зборі-змаганні юних рятувальників «Школа безпеки» (м. Львів) та зимовому навчально-тренувальному зборі юних рятувальників «Буковець - 2020» (Івано-Франківська область).

Результати краєзнавчої роботи сприяють творчому і професійному самовизначенню особистості, її духовному збагаченню. Колектив Центру туризму пишається своїми перемогами у краєзнавчих конкурсах та експедиціях:

 • щорічному обласному конкурсі творчих робіт «Мій рідний край – Луганщина» серед дітей та молоді Луганської області;
 • обласному та Всеукраїнському етапах Всеукраїнської краєзнавчої експедиції учнівської молоді  «Моя Батьківщина – Україна»;
 • Всеукраїнському конкурсі на кращу туристсько-краєзнавчу експедицію учнівської молоді з активним способом пересування «Мій рідний край».

Також у творчому арсеналі Центру туризму  є чимало проєктів. За результатом проєктної діяльності всі вони різні. Їх можна поділити на: інформаційні, дослідницькі, творчі, практико орієнтовані, в яких результат діяльності учасників чітко визначено з самого початку, та орієнтовані на соціальні інтереси учасників.

Проєкт «Дитячий туризм єднає нас»

У лютому 2019 р. комунальним закладом позашкільної освіти Центром туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді відділу освіти Сєвєродонецької міської ради був підписаний договір про співпрацю щодо реалізації програми «Змінимо країну разом!» між Львівською обласною радою та Луганською  обласною державною адміністрацією – обласною військово-цивільною адміністрацією. Нашим партнером у цьому проєкті став  Комунальний заклад Львівської обласної ради «Львівський обласний центр краєзнавства, екскурсій і туризму учнівської молоді». З метою популяризації міжрегіональної співпраці у сфері спортивно-туристичного та культурно-екскурсійного туризму; впровадження дитячо-юнацького туристичного співробітництва під час проведення туристичних змагань, експедицій, походів колективом СМ ЦНПВТКУМ був підготовлений та наданий на конкурс проєктів освітнього обміну між Луганською та Львівською областями проєкт «Дитячий туризм єднає нас», який став переможцем цього конкурсу.

З 23 вересня по 1 жовтня 2019 року розпочалася  реалізація проєкту під час якого делегація нашого Центру у складі 7 педагогів та 10 вихованців гостила на Львівщині: 3 дні в Карпатах та 3 дні у Львові.

Прапор проєкту був піднятий:

 • у місті Стрий, де ми відвідали краєзнавчий музей "Верховина", садибу - музей родини Бандери та музей- меморіал борців за волю України;
 • на дитячій туристичній  базі «Карпати», що знаходиться у селі Кам’янка, Сколівського району Львівської області під час участі  у  Відкритому Кубку Львівської області серед вихованців гуртків закладів позашкільної освіти зі спортивного туризму  на дистанціях: «Орієнтування», «Фігурне водіння велосипеда» , водна дистанція «Слалом» та « Смуга перешкод».

За підсумками змагань вихованці Сєвєродонецького Центру туризму показали достойні результати: ІІ місце на дистанції «Слалом», та етапі «Фігурне водіння велосипеда».

 

Проєкт «Майстерня юних екскурсоводів»

   Згідно розпорядження голови Луганської обласної  держадміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації від 17 серпня 2011 року № 549 «Про затвердження переліку переможців конкурсу з визначення проєктів освітнього обміну між Луганською та Львівською областями, на реалізацію яких виділяються кошти з обласного бюджету»  проєкт Сєвєродонецького міського Центру національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді «Майстерня юних екскурсоводів» було визнано переможцем. У зв’язку з цим з 25 жовтня по 01 листопада 2021 р. організована поїздка вихованців та педагогів СМ ЦНПВТКУМ  до Львівської області. Мета даного проєкту -  обмін досвідом роботи з туристично-краєзнавчого напрямку між педагогами Луганщини та Львівщини; розроблення та впровадження методичних рекомендацій  щодо вивчення історії Львівщини під час проведення екскурсій по місту Львів,  шляхом відвідування історико-краєзнавчих музеїв Львівщини; прийняття участі у зборі краєзнавців - учасників Всеукраїнських експедицій «Моя Батьківщина – Україна», «Мій рідний край» від Луганської та Львівської областей тощо.

Проєкт «Дитячий табір «Пілігрим»

Починаючи з 2015 року за сприянням Луганського обласного центру підтримки молодіжних ініціатив і соціальних досліджень щорічно у червні протягом 10 - 14 днів на території бази відпочинку «Світанок» в с. Білогорівка Попаснянського району Луганської області проводяться навчально-тренувальні збори для гуртківців.  Мета зборів  формування та закріплення навичок спортивного туризму (водного, пішохідного, велосипедного), спортивного орієнтування,  пошуково-дослідницької краєзнавчої  роботи, здорового способу життя та активного відпочинку, розвитку потреб дітей у спілкуванні з природою, оволодіння нормами поведінки у природному та соціальному середовищах.

Важливою особливістю перебування  на навчально-тренувальних зборах є те, що діти активно беруть участь  у всіх видах діяльності протягом дня  (в заготівлі дров для вогнища,  приготуванні їжі, митті посуду, прибиранні кімнат тощо), що є важливою складовою соціалізації підлітків. З кожним роком кількість бажаючих потрапити на навчально-тренувальні збори  зростає. Кожного року ці збори проходять під різним гаслом та різноманітним планом роботи: 2018 рік – «Школа туристичної майстерності»; 2019 рік -  «Ми українці», 2020 рік – «Табір «КозачОК», 2021 рік – «Здорова молодь – здорова нація». Проєкт фінансується частково за рахунок коштів обласного бюджету та рахунок батьків. А  Центр надає туристичне спорядження: байдарки, катамарани, мотузки, карабіни, гвинтівки та найголовніше талановитих, досвідчених, енергійних педагогів, які працюють по 24 години на добу.

 

Проєкт

«Створення сучасного туристичного осередку міста Сєвєродонецьк»

На зимових зборах батьків та вихованців Центру туризму ми всі разом замріялися покращати умови занять спортивним туризмом  у закритих приміщеннях. Спланували ремонтні роботи,  розпочали пошук спонсорів та коштів.

У лютому 2019 року  Луганська облдержадміністрація оголосила конкурс проєктів місцевого розвитку.

Для участі у конкурсі Сєвєродонецькою міською  радою було подано проект «Створення сучасного туристичного осередку міста Сєвєродонецьк», який передбачав покращення умов занять спортивним туризмом в закритих приміщеннях для вихованців Центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді та мешканців міста. Створення безпечних умов для якісних занять зі скелелазіння та пішохідного туризму. Реалізація проекту позитивно впливає на спортивний імідж Центру туризму та міста в цілому,  забезпечує можливість охоплення більшої кількості бажаючих відвідувати тренувальну залу.

Проєкт реалізовувався з червня  по вересень 2019 року, в його втіленні були задіяні керівники гуртків та члени їх родин, працівники Центру, батьки та вихованці.    

 

Проєкт  «Схід сортує»

  організований громадською організацією “Добра воля” в рамках проекту “ЕкоДонбас: сортування відходів гуртує громаду” та “Зміцнення громадської довіри ”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

До участі у цьому проекті нас привела дослідницька робота, виконана в рамках Всеукраїнської краєзнавчої експедиції учнівської  та  студентської молоді «МОЯ БАТЬКІВЩИНА – УКРАЇНА». Тема роботи «Зробимо Луганщину екологічно безпечною разом  з  ECOMAPА.GOV.UA». Під час дослідницької роботи нам вдалося зробити корисну справу – посприяти прибиранню стихійних звалищ  відходів на території міста,  які ми виявили під час участі у змаганнях з туризму та орієнтування.

Мета проєкту - створення в місті Сєвєродонецьк сучасного мобільного інтерактивного лазерного тиру для надання молоді та мешканцям міста можливості практично виконувати вправи зі стрільби, проводити змагання та грати в динамічні інтерактивні сюжети.  Використання інтерактивного лазерного тиру дає змогу ефективно і якісно проводити заняття з предмету Захист Вітчизни, готувати спортсменів – стрільців, проводити тренування для учасників Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») та організовувати активне дозвілля мешканців міста.

 

Проєкт «Придбання інтерактивного лазерного тиру для учнівської молоді міста Сєвєродонецьк (на базі Центру туризму)»

 

В рамках Громадського бюджету м. Сєвєродонецьк 2020 педагогічний колектив СМ ЦНПВТКУМ представив громадськості міста проєкт «Придбання інтерактивного лазерного тиру для учнівської молоді міста Сєвєродонецьк (на базі Центру туризму)». Мета проєкту - створення в місті Сєвєродонецьк сучасного мобільного інтерактивного лазерного тиру для надання молоді та мешканцям міста можливості практично виконувати вправи зі стрільби, проводити змагання та грати в динамічні інтерактивні сюжети.  Використання інтерактивного лазерного тиру дає змогу ефективно і якісно проводити заняття з предмету Захист Вітчизни, готувати спортсменів – стрільців, проводити тренування для учасників Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») та організовувати активне дозвілля мешканців міста. Керівник гуртка СМ ЦНПВТКУМ «Юний захисник Вітчизни» Вікторія Гуржій знайомить всіх бажаючих з правилами стрільби з пістолетів та автоматів, розповідає про помилки при прицілюванні, заходи безпеки при поводженні зі зброєю та багато іншого. За час роботи тиру його відвідали вихованці нашого Центру та позашкільних закладів міста та області; учнівська молодь, члени роїв навчальних закладів міста – учасники міського етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), представники громадських організацій, а також дорослі мешканці міста: батьки вихованців та члени їх родин, працівники телерадіокомпаній міста та області, департаменту з питань цивільного захисту та територіальної оборони Луганської ОДА. Також в інтерактивному лазерному тирі були проведені стрільби для учнів 11-х класів закладів загальної середньої освіти міста Сєвєродонецька, що передбачені навчальною програмою «Захист України».

 

Досвід роботи педагогічного колективу Сєвєродонецького міського Центру національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді  «Шляхи формування в учнівської молоді патріотизму, національної самосвідомості, толерантності шляхами та методами краєзнавчої роботи»  став переможцем Всеукраїнського конкурсу «Освітній Оскар – 2017» та отримав Золоту медаль на Восьмій міжнародній виставці «Сучасні заклади освіти 2017» у номінації  «Інноваційні підходи в закладах освіти до процесу формування творчої особистості та виховання громадянина-патріота».

У 2019 році на цій виставці було представлено роботу «Соціалізація в сучасному освітньому просторі вихованців Центру туризму» в номінації «Соціалізація особистості в умовах сучасних викликів», яка була відмічена срібною медаллю. А у 2020 році колектив СМ ЦНПВТКУМ знову  отримав золоту медаль Одинадцятої міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти – 2020»  за темою «Професійні компетентності керівника гуртка – як необхідна умова ефективності навчально-виховного процесу в позашкільному закладі освіти» в номінації «Компетентнісний підхід – основа якості змісту освіти».

Досвід роботи педагогічного колективу Сєвєродонецького міського Центру національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді був оцінений Дипломом Дванадцятої міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти – 2021»  за активну участь і професійну презентацію освітніх і наукових досягнень.

Плідна робота нашого педагогічного колективу відмічена Почесною відзнакою Міжнародної асоціації позашкільної освіти та видавничою групою «Шкільний світ» - «Лідер позашкільної освіти 2019».

У зв’язку з 90 річчям із дня заснування Українського державного центру національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді та започаткування створення дитячих профільних туристсько-краєзнавчих закладів, за сумлінну працю та вагомий особистий внесок у розвиток позашкільної освіти туристсько-краєзнавчого профілю, стимулювання подальшої творчої педагогічної діяльності  директор Сєвєродонецького міського Центру національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді Борисова Лариса Леонідівна нагороджена нагрудним знаком Міністерства освіти і науки України «Василь Сухомлинський».

 

 

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування: Оцініть наш сайт

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано